ARAÇ GİYDİRME NASIL YAPILIR ?

Aslında önemsiz gibi görünür ama önemi büyüktür. Araç Giydirme (Kaplama) işlemi yapılmadan en az 5 saat önce yıkanıp kapalı bir ortamda kurumaya bırakılmalıdır. Oto yıkmacı kesinlikle parlatmak için her hangi bir bölgeye silikon sürmemelidir. Folyonun en büyük düşmanı zeminin ıslak, yağlı ve tozlu olmasıdır. Araçların cam kenarlarında, çıtalarında, kapı kollarının içinde, ray aralarında yıkamadan sonra su birikmekte ve bu suyun kuruması gereklidir.
Araç Nasıl Giydirilir? Nasıl Montaj Yapılır?
Araç giydirmek için öncelikle aracımızı temizledikden sonra, aracın ölçüleri alınır ve resimli folyo için yapılan tasarım aracın üstüne konulup belirlenen ölçüye getirilir ve baskıya verilir. Sadece renk değişimi içinse ölçü alındıkdan sonra folyo kesilir. Baskıda veya renk değişiminde kullanılan folyo dijital baskı folyosu, yarı-cast folyo ve cast folyodur. Aralarında fiyat-kalite farkı bulunuyor. Gerekli malzemeler: maket bıçağı(falçata), keçe, ragle, ısı tabancıs ve mıknatıs. Tasarım veya folyo aracın kaportasına konulup mıknatıslar ile sabitlenir. Gerekli ölçümler ve işaretlemeler yapıldıkdan sonra folyo kapı aralarındam, cam kenarlarından kesilip uç kısımdan 10-15cm kadar açılıp yüzeye gergin bir şekilde yapıştırılır. Folyonun kağıdını yavaş yavaş açılarak, keçeyi folyo üzeride yatay şekilde sağ ve sola doğru sürerek folyonun yüzeye yapışmasını sağlarız.
Düz olmayan zeminlerde ise ısı tabancası ile gerekli ısıyı ayarladıkdan sonra folyonun yüzeyini belirli miktarda ısıttıkdan sonra gerip keçe yardımıyla zemine yapışmasını sağlarız.
Bu yöntemi ıslak veya soğuk havalarda yapmanızı önermiyoruz çünkü soğuk havalarda folyonun yapışkanının tutuşu zayıf olur vede soğuk olduğundan dolayı kurumaz buda işinizin camdan kayıp düşmesine neden oluyor.

Bu Yazımızı Sevdiniz Mi ?